close
تبلیغات در اینترنت
روش های انجام مصاحبه موثر
روش های انجام مصاحبه موثر
آگهی استخدام(شركت نفت،بانكها،آموزش و پرورش) و اخبار دانشگاها
همیشه اتفاق می‌افتد : یك داوطلب از روی كاغذهای رزومه مناسب به نظر می‌رسد اما وقتی در مصاحبه دهان باز می‌كند مدیر استخدام سعی می‌كند هرچه زودتر مصاحبه را خاتمه دهد و او را بیرون بفرستد.
وقتی موضوع اضطراب پیش می‌آید حتی آماده‌ترین و باهوش‌ترین كارجو ممكن است دچار دست‌پاچگی و اشتباه شود. اضطراب غیرقابل اجتناب است اما بعضی از اشتباهاتی كه معمولاً در مصاحبه‌ها اتفاق می‌افتد قابل پیش‌گیری است.

1- وقت شناس بودن همه چیز است

به موقع رفتن به جلسه مصاحبه آنطور كه فكر می‌كنید آسان نیست. اگر شما قرار است دقیقاً ساعت 8 صبح آنجا باشید شما باید احتمال بدهید ممكن است فردا هوا برفی باشد ، یا ترافیك سنگین باشد و یا سیستم حمل و نقل شهری دچار اختلال شده باشد، از آنجایی كه شما نمی‌توانید وقت را محاسبه كنید بهتر است هرچه زودتراز خانه بیرون بروید . ممكن است 5 دقیقه دیركردن بنظر كم باشد اما در جلسه مصاحبه دیركردن اثر منفی دارد. هرچه می‌توانید زودتر از خانه بیرون بیایید. بدترین صحنه این است كه مدت زیادی در پارك نزدیك محل مصاحبه بنشینید و صدای تیك تیك ساعت خودتان را گوش بدهید تا وقت بگذرد.

 -2لباس مناسب بپوشید

اگر وقت شناسی مهم است، پوشیدن لباس مناسب خیلی مهمتر است . مدیران استخدام از داوطلبینی كه برای مصاحبه می‌آیند و لباس جین و تی‌شرت می‌پوشند و شلخته و وارفته هستند شكایت می كنند.
دان گیل مدیر خدمات كارگزینی در شعبه جنوب شرقی شركت سفریك توصیه می‌كند: تحقیق (پرس و جو) كنید شركتی كه می‌خواهید برای مصاحبه بروید آیا قانون ویژه‌ای برای لباس پوشیدن دارند در صورتی كه دستورالعمل خاصی وجود دارد  لباسی بالاتر از سطح تعیین شده بپوشید .
اومی‌گوید: برای مثال اگر شما دریافتید كه ضوابط ویژه‌ای برای پوشیدن لباس وجود ندارد یك لباس معمولی راحت (تنگ نباشد) بپوشید.
اگر قانون خاص دارند، لباسی در سطح محیط كار شركت بپوشید مثلا یك دست لباس راحت خاكی رنگ و یا یك دست كت و شلوار و یا مانتو و شلوار (یا حجاب متعارف آن سازمان) بپوشید . و بیاد داشته باشید در حالی كه ظاهری آراسته و مرتب ضروری است حالت غرورو تكبر بر ضد شما كار می‌كند.
لامت گری ویلسن مشاور ارتباطات استراتژیك شركت لویلكل در واشنگتن DC می‌گوید: در طی مراحل مصاحبه داوطلبانی بوده‌اند كه موهایشان را در شیشه پنجره‌ای كه پشت سر من بود مرتب می‌كردند و بعضی وقتها سه ،چهاریا پنج مرتبه .
او می گوید: تكبر و خودپسندی در مصاحبه اثر منفی دارد. اینها را قبل از مصاحبه به یاد داشته باشید. یا اینكار مثل این است كه شما هرگز آئینه ندیده اید.

3- كارشركت چیست


آماده شدن با لباس پوشیدن تمام نمی‌شود. هرگز به مصاحبه‌ای كه نمی‌دانید كار آن شركت تولید و محصولات و صنعتش چیست نروید.
الن یارمن مدیر اجرایی خدمات كاریابی و آموزش‌های توافقی در كالج ویلا جون در ایالت استرنسون می‌گوید: مصاحبه‌كننده اغلب سوال می‌كند شما در مورد كار ما، شركت ما یا چیزهای دیگر مربوط به شركت چه می‌دانید.
او می‌گوید: اگر داوطلب خیره شود یا پاسخ مبسوطی بدهد معلوم می‌شود كه درتلاش است كه هرطور بشود نظر و حمایت مصاحبه‌كننده را جلب كند. برای پاسخ به این سوال فقط باید تحقیق كرد.
شب قبل از مصاحبه Website شركت را ببینید و با دقت مطالب مالی، انتشارات، وظایف و ماموریت‌های شركت را مطالعه كنید.

4- افشاگری بیشتر

درباره شركت چه می‌دانید؟ البته این تنها سوالی نیست كه از كارجویان می‌شود متاسفانه بسیاری از كارجویان مضطرب وقتی با سوالات سخت مواجهه می‌شوند شروع می‌كنند به پاسخهای بی‌ربط دادن كه ناخودآگاه اطلاعات منفی را در مورد مهارت‌هاو شخصیت‌ خودشان افشا می كنند.
دیانا ویلسن مدیر امور اجرایی و كاریابی در شیكاگو می گوید: معمولاً در موقع سوالهای حساس است كه افراد نمی‌دانند كجا باید توقف كنند . سوالهای زیركانه‌ای مثل : چرا شما شغل قبلی خود را رها كردید؟ نقاط ضعف و قوت شما چیست؟ و درباره خودتان بگوئید؟ در این مقاله او می‌گوید چطور می‌توانید در تغییر شغل همچنان خلاق و سودمند باشید.
ویلسون می‌گوید: بهترین كار این است كه جواب این سوالها را قبلاً بنویسید و خودتان را آماده كنید.


5- تنها گفته شما مهم نیست

كسانی كه خیلی آهسته صحبت می‌كنند ممكن است تاثیر منفی روی مصاحبه‌كننده بگذارند.
رئیس و موسس شركت استفن برادفورد خانم اریكاوینستین می‌گوید: حتی اگر شما همه چیزهای درست و مقبول را بگویید ، ربان بدن شما می‌تواند پیام منفی و اشتباهی بفرستد .
او می‌گوید: ضربه زدن با خودكار و یا وررفتن با كاغذ، برای مدیر استخدام این مفهوم را دارد كه شما مضطرب هستید . خمیده نشستن و لم دادن نشان دهنده بی‌علاقگی شما است .
وینستین می‌گوید: همیشه به یاد داشته باشید ، لبخند بزنید. مهرورزی و داشتن حالت دوستانه خیلی مهم است . به یاد داشته باشید وقتی برای مصاحبه دعوت شدید یعنی آنها معتقدند كه شما مهارت لازم را دارید و آنچه می‌خواهند در مورد آن تصمیم بگیرند این است كه آیا دوست دارند هر روز با شما كار كنند؟

                                         ترجمه از: افسانه شكوری
درباره : <-PostCategory->
نوشته شده در پنج شنبه 21 / 02 / 1391 توسط سيد رضا ميري| لينك ثابت | تعداد بازدید : 139
صفحات